Palec trzaskający

lek. Stanisław Chmiel

Palec trzaskający

Przyczyna palca trzaskającego i objawy

Palec trzaskający (zwany również palcem strzelającym lub przeskakującym z angielskiego trigger finger.) jest to bardzo częste schorzenie . Chociaż nazywany jest „zwężającym zapaleniem pochewki ścięgna zginacza „ to aktualnie uważa się że ten proces nie ma jednoznacznego zapalnego charakteru, a raczej zwyrodnieniowy. Choroba polega na ograniczeniu możliwości zginania i prostowania palca, spowodowanym utrudnionym przesuwaniem się ścięgna zginacza przez początkowy fragment jego pochewki ścięgnistej (Część A1) – przechodzeniu ścięgna przez zwężoną pochewkę A1 towarzyszy charakterystyczne „kliknięcie” i często dokuczliwy ból. Schorzenie to zaburza ruchomość palców i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieleczone może prowadzić do całkowitego zablokowania ruchu palca.

W większości przypadków nie można stwierdzić czynnika przyczynowego (tzw. idiopatyczny zatrzaskujący palec). Schorzenie częściej zdarza się u chorych na cukrzycę oraz reumatoidalne zapalenie stawów, stosunkowo częste jest również jednoczesne występowanie zatrzaskującego palca i zespołu kanału nadgarstka.

Diagnostyka palca trzaskającego

Diagnostyka palca trzaskającego opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez lekarza. Pomocne nywa badanie ultrasonograficzne. W niektórych, rzadkich przypadkach niezbędne może okazać się rozszerzenie diagnostyki o zdjęcia rentgenowskie lub inne badania specjalistyczne. Wiele schorzeń może naśladować palec trzaskający np. przebyte zapalenia, złamania, urazy ścięgien, rany cięte i skaleczenia, ciała obce lub wyrośla kości.

Leczenie palca trzaskającego

Leczenie palca strzelającego możemy podzielić na zachowawcze i operacyjne . Wielu pacjentów i lekarzy rozpoczyna leczenie palca strzelającego od rehabilitacji, która niestety w tym schorzeniu ma dość niską skuteczność .Dlatego postępowaniem z wyboru często jest leczenie za pomocą wstrzyknięć steroidów ( % wyleczeń który udaje się uzyskać dochodzi według niektórych badań nawet do 92% pacjentów), a w przypadkach nawracających lub gdy istnieją przeciwwskazania do iniekcji leczenie zabiegowe. Obecnie dostępne są metody leczenia palca trzaskającego minimalnie inwazyjne – przecięcie pochewki A1 za pomocą igły pod kontrolą ultrasonografu (odnośnik do zakładki). W opornych na leczenie przypadkach wykonuje się nadal „klasyczną „ otwartą operację palca trzaskającego. Obie metody leczenia operacyjnego wykonuję w ramach ubezpieczenia w funduszu zdrowia.

Twoje zdrowie jest naszą troską

Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

cieśń nadgarstka operacja nfz