Choroba de Quervaina
lek. Stanisław Chmiel
Choroba de Quervaina
Przyczyna choroby de Quervaina i objawy
Pacjenci z chorobą de Quervaina prezentują ból po stronie promieniowej nadgarstka ( od strony kciuka). Anatomicznie schorzenie to dotyczy pochewki włóknistej I przedziału ścięgien prostowników w której przebiegają ścięgna mięśnia prostownika krótkiego kciuka oraz mięśnia odwodziciela długiego kciuka. Uważa się że schorzenie to ma etiologię zapalno – zwyrodnieniową, dochodzi do tarcia powyżej wymienionych ścięgien o dalszy brzeg pochewki powodujące podrażnienie, obrzęk, wysięk zwyrodnienie i ostatecznie zwężenie pochewki włóknistej.
Choroba występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn ( w stosunku 6:1), częściej zdarza się u chorych na cukrzycę, typowo zajmuje tylko jedną , dominującą rękę. Zwykle początek objawów przypada na przedział wiekowy 40-50 lat, aczkolwiek może się zdarzyć w każdym wieku.
Diagnostyka
Diagnostyka Choroby de Quervaina opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. Bardzo pomocne jest badanie ultrasonograficzne, ukazujące obecność wysięku w pogrubiałej pochewce ścięgnistej Pozwala ono potwierdzić rozpoznanie.
Leczenie
Leczenie choroby de Quervaina może być niechirurgiczne lub chirurgiczne. Niechirurgiczne metody leczenie obejmują stosowanie specjalnych ortez, leki przeciwzapalne doustne oraz zastrzyki z lekami sterydowymi o działaniu przeciwzapalnym. W przypadku braku skuteczności metod niechirurgicznych wskazany jest zabieg operacyjny polegający na przecięciu zwężonej pochewki odpowiednich ścięgien, co u większości pacjentów powoduje trwałe ustąpienie objawów. Zabieg jest możliwy do wykonania w znieczuleniu miejscowym, po operacji nie stosuje się żadnego unieruchomienia.
Twoje zdrowie jest naszą troską
- +48 721 787 893
- ul. Orzeszkowej 6, 64-530 Kaźmierz
Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.