Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka
lek. Stanisław Chmiel
Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo-śródręcznego kciuka
Przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawu nadgarstkowo – śródręcznego kciuka i objawy
W zdrowym stawie chrząstka stawowa pokrywa końce kości tworzących staw i służy jako pochłaniacz energii oraz umożliwia płynny , wolny od bólu ruch w stawie. W chorobie zwyrodnieniowej dochodzi do zniszczenia tej warstwy chrząstki, co powoduje bezpośredni kontakt pomiędzy kośćmi co wyzwala dolegliwości bólowe i zaburza płynność ruchu w stawie. Jednym z częstszych miejsc w którym pojawiają się zmiany zwyrodnieniowe jest staw nadgarstkowo – śródręczny kciuka zlokalizowany „ u podstawy” kciuka . Jest to staw typu siodełkowego, stworzony przez kość czworoboczną większą oraz pierwszą kość śródręcza, w dużej mierze odpowiedzialny za tak dużą ruchomość kciuka.
Choroba zwyrodnieniowa stawu nadgarstkowo – śródręcznego kciuka jest częściej widywana u kobiet po 40 roku życia, natomiast dokładna przyczyna choroby jest nieznana. Wiadomo że na jej występowanie wpływają predyspozycje genetyczne, wcześniejsze urazy zwłaszcza złamania lub zwichnięcia w obrębie stawu.
Typowym objawem jest ból u podstawy kciuka, który często ulega zaostrzeniu przy wykonywaniu czynności takich jak otwieranie słoików, przekręcanie klucza w zamku czy pisanie. Ból może też występować w spoczynku oraz w nocy. W cięższych przypadkach dochodzi do pełnego zniszczenia stawu i może pojawić się deformacja tej okolicy z widocznym zgrubieniem u podstawy kciuka gdy dochodzi do częściowego przemieszczenia pierwszej kości śródręcza spoza stawu . Powoduje to zmniejszenie zakresu ruchomości kciuka oraz osłabienie siły chwytu.
Diagnostyka
Diagnoza jest zazwyczaj stawiana na podstawie wywiadu oraz badania lekarskiego. Zdjęcia rtg są używane celem potwierdzenia diagnozy, aczkolwiek poziom zniszczenia stawu oraz nasilenie objawów nie zawsze ze sobą korelują. Często zlecane są specjalne projekcje rtg celem dokładnego określenia zaawansowania choroby.
Leczenie
W łagodnych przypadkach często choroba dobrze odpowiada na iniekcje leków sterydowych dostawowo, leki doustne i w maściach oraz specjalne ortezy. Pacjenci u których objawy się utrzymują o dużym nasileniu pomimo stosowania leczenia nieoperacyjnego są potencjalnymi kandydatami do leczenia operacyjnego. Różne rodzaje leczenia operacyjnego są dostępne. Wśród leczenia operacyjnego istnieją operacje polegające na usunięciu zmienionych zwyrodnieniowo fragmentów kości, usztywnieniu stawu,transferu ścięgien oraz , mającej bardzo dobre wyniki endoprotezoplastyki tego stawu, gdzie zniszczony staw zastępuje się endoprotezą co umożliwia zachowanie ruchu a niweluje/zmniejsza dolegliwości bólowe. Dobór techniki ustalany jest indywidualnie w zależności od nasilenia objawów oraz zaawansowania choroby.
Twoje zdrowie jest naszą troską
- +48 721 787 893
- ul. Orzeszkowej 6, 64-530 Kaźmierz
Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.