leczenie
Zespół cieśni nadgarstka — leczenie
Ból, drętwienie, mrowienie dłoni mogą świadczyć o zespole cieśni nadgarstka, która rozwija się w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy. Jest to jedna z wielu neuropatii uciskowych, którą można skutecznie leczyć zarówno tradycyjnie, poprzez przecięcie więzadła poprzecznego, jak i bez wykorzystywania metod operacyjnych. W moim gabinecie medycznym oferuję Pacjentom różnorodne metody eliminacji objawów tego schorzenia. W celu wybrania właściwej — zapraszam do umówienia wizyty, podczas której możliwe będzie postawienie odpowiedniej diagnozy, a także dobranie metody leczenia.
Dlaczego pojawia się cieśń nadgarstka?
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka warto poprzedzić wizytą u lekarza. Jako doświadczony specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu prowadzę dla moich Pacjentów kompleksowe konsultacje mające na celu zdiagnozowanie problemu i rozpoczęcie właściwego leczenia. Zespół cieśni nadgarstka należy do grupy schorzeń idiopatycznych, co oznacza, że zazwyczaj nie można zidentyfikować jego przyczyny. Zazwyczaj ma on podłoże genetyczne i dotyka obu dłoni. Może towarzyszyć innym chorobom, takim jak dna moczanowa, choroby reumatyczne, zakaźne, ale też choroby zawodowe i urazy. Czasem pojawia się u kobiet w III trymestrze ciąży. Bolesna dolegliwość utrudnia Pacjentom codzienne funkcjonowanie, dlatego w przypadku niepowodzenia leczenie nieoperacyjnego niezbędny może być zabieg cieśni nadgarstka metodą małoinwazyjną nitkową pod kontrolą USG lub, szczególnie w ciężkich przypadkach, operacja klasyczna z przecięciem skóry oraz więzadła poprzecznego nadgarstka skalpelem chirurgicznym.
Cieśń nadgarstka — operacja czy leczenie nieinwazyjne?
O tym, czy konieczny jest zabieg na cieśń nadgarstka, czy też wystarczy leczenie objawowe, decyduję podczas konsultacji Pacjenta w moim gabinecie. Schorzenie to przejawia się nie tylko drętwieniem kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz połowy serdecznego, ale też osłabieniem siły dłoni i trudnościami w wykonywaniu precyzyjnych czynności manualnych. W zależności od nasilenia tych objawów (także w nocy i nad ranem), a także po szczegółowym badaniu klinicznym poprzedzonym wywiadem lekarskim podejmuję decyzję o sposobie leczenia.
Operacja cieśni nadgarstka na NFZ
Jeżeli leczenie nieinwazyjne nie przynosi efektów, proponuję Pacjentowi procedurę, jaką jest zabieg małoinwazyjny metodą nitkową pod kontrolą USG lub, zwłaszcza w ciężkich i długotrwałych przypadkach, zabieg tradycyjny z użyciem skalpela. NFZ refunduje ten zabieg, więc Pacjent nie ponosi za niego żadnych kosztów. Operacja tradycyjna polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, co prowadzi do zniesienia ucisku z nerwu pośrodkowego. Długość cięcia uzależniona jest o wielkości dłoni i grubości struktur skóry, ale zazwyczaj nie przekracza 4 cm. To skuteczna i często stosowana metoda przynosząca Pacjentom wiele ulgi, ale pozostawiająca niewielką bliznę i mogąca powodować chwilowe przeczulenie okolicy poddawanej zabiegowi. Dlatego też coraz częściej wykonywanym przez mnie zabiegiem jest ten bez użycia skalpela.

Leczenie cieśni nadgarstka bez klasycznej operacji z cięciem skórnym
Nie każdy zespół cieśni nadgarstka wymaga leczenia operacyjnego klasycznego . Dzięki wykorzystaniu w mojej pracy np. badań ultrasonograficznych pozwalających zbadać strukturę i położenie więzadeł mogę pomóc także tym Pacjentom, którzy nie chcą zdecydować się na klasyczną operację. W moim gabinecie wykonuję zabiegi, w których więzadło przecinane jest nicią chirurgiczną bez naruszania powłok skóry nożem. Jest to prosta i małoinwazyjna procedura, gdzie zabieg na cieśń nadgarstka polega na wprowadzeniu za pomocą igły pod i nad więzadło poprzeczne nadgarstka cienkiej nici chirurgicznej, którą przecina się problematyczne więzadło.
Leczenie zespołu cieśni nadgarstka bez naruszania powłok skórnych nożem ma wiele zalet — znacznie zmniejsza powstawanie blizn, nie wymaga ściągania szwów, ale też nie wiąże się z przeczulicą operowanej okolicy. Pacjent wraca też szybciej do pełnej sprawności. Zabieg metodą małoinwazyjną refundowany jest przez NFZ, więc może z niego skorzystać każdy.
Operacja — cieśń nadgarstka pod kontrolą
Podjęcie leczenia to ważny krok nie tylko w kierunku poprawy komfortu codziennego funkcjonowania, ale też przywrócenia sprawności dłoni. Nieleczony zespół cieśni nadgarstka może bowiem prowadzić do całkowitego braku czucia w dłoni, a także zaniku mięśni kciuka i jego osłabienia. Operacja — czy to standardowa, czy zabieg metodą małoinwazyjną — pozwala przywrócić sprawność i zapobiega przykrym konsekwencjom.
Umów się na operację cieśni nadgarstka do specjalisty ortopedii i traumatologii narządu ruchu
Jeżeli doświadczasz bólu w obrębie dłoni i nadgarstka, Twoje dłonie są słabsze niż kiedyś, masz problemy z wykonywaniem precyzyjnych prac manualnych, to może być zespół cieśni nadgarstka. Umów się na wizytę w gabinecie Reha-medic, gdzie prowadzę indywidualną praktykę lekarską w Kaźmierzu przy ul. Orzeszkowej 6 lub do jednego z innych miejsc, w których przyjmuję Pacjentów i uzyskaj skuteczną pomoc. Nie czekaj, aż zespół cieśni nadgarstka zrujnuje Twoje życie. Pozwól sobie pomóc już dziś!
Twoje zdrowie jest naszą troską
- +48 721 787 893
- ul. Orzeszkowej 6, 64-530 Kaźmierz
Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.
