Choroba de Quervaina
lek. Stanisław Chmiel
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Przyczyna choroby zwyrodnieniowej stawów i objawy
Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza chorobą układu ruchu. Rozwija się w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki tworzącej stawy , której zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawu i umożliwienie przesuwania się powierzchni stawowych. Skutkiem tego są ból i sztywność stawu, a następnie zniekształcenie jego obrysów oraz ograniczenie ruchomości. Wyróżniamy chorobę zwyrodnieniową pierwotną o nieznanej przyczynie; częstość jej występowania zwiększa się z wiekiem oraz wtórną, wywołaną konkretną przyczyną, np. urazem, zakażeniem, innymi chorobami stawów (np. chorobami tkanki łącznej takimi jak RZS, ), wrodzonymi zaburzeniami budowy oraz innymi chorobami (np. cukrzycą, nadczynnością przytarczyc).
Diagnostyka
Diagnostyka choroby zwyrodnieniowej stawów opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym oraz charakterystycznych zmianach widocznych na zdjęciach radiologicznych – typowe nieprawidłowości to zwężenie szpary stawowej, torbiele zwyrodnieniowe, zagęszczenie kości położonej bezpośrednio pod chrząstką i wyrośla kostne (osteofity). . W przypadkach wątpliwych można poszerzyć diagnostykę o USG stawów,tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny.
Leczenie
Celem leczenia jest złagodzenie lub usunięcie dolegliwości i utrzymanie aktywnego trybu życia. Bardzo ważne jest postępowanie niefarmakologiczne, pozwalające znacząco zmniejszyć objawy choroby i liczbę zażywanych leków. Wymienia się tu takie czynniki jak utrzymanie prawidłowej masy ciała, odpowiednio dobrane ćwiczenia zwiększają zakres ruchu w stawie i wzmacniają otaczające go mięśnie, odciążenie stawu poprzez odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne takie jak laski, kule i chodziki pomagające w poruszaniu się, krioterapię czyli okłady z lodu stosowane na okolicę chorego stawu skutecznie zmniejszające ból i obrzęk.
Gdy zawiodą powyższe metody wkracza się z leczeniem farmakologicznym. Do najczęściej stosowanych leków należą: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne (podawane doustnie, domięśniowo lub miejscowo-zewnętrznie na skórę) oraz silne leki przeciwbólowe – opioidy. W niektórych przypadkach skuteczne mogą się okazać leki „poprawiające jakość chrząstki”, takie jak siarczan chondroityny , zmniejszające dolegliwości związane z chorobą zwyrodnieniową. W przypadku znacznego nasilenia objawów można podać leku bezpośrednio do wnętrza stawu. Takie podanie leku może znacznie zmniejszyć objawy choroby zwyrodnieniowej na dłuższy czas. Zależnie od sytuacji do wnętrza stawu podaje się glikokortykosteroidy , których działanie polega na zahamowaniu procesu zapalnego który jest składową choroby zapalnej lub kwas hialuronowy , który jest składnikiem normalnego płynu stawowego, często zmniejszający dolegliwości bólowe na wiele miesięcy.
Zastosowanie leczenia chirurgicznego rozważa się w przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej, która znacznie ogranicza aktywność życiową, powoduje trudność w opanowaniu bólu i nie odpowiada na inne rodzaje leczenia. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kolana lub biodra proponuję pacjentom zabieg endoprotezoplastyki, w którym zastępuje się chory staw sztuczną protezą. Zgodnie z badaniami naukowymi w przypadku endoprotezoplastyki kolana około 90% pacjentów z umiarkowanymi lub cieżkimi dolegliwościami bólowymi przez zabiegiem zgłasza brak lub niewielkie dolegliwości bólowe w okresie 10 letniej obserwacji po zabiegu . W przypadku endoprotezoplastyki biodra odsetek ten jest nawet większy.
Twoje zdrowie jest naszą troską
- +48 721 787 893
- ul. Orzeszkowej 6, 64-530 Kaźmierz
Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.