Ganglion czyli torbiel galaretowata
lek. Stanisław Chmiel
Ganglion czyli torbiel galaretowata
Przyczyna ganglionów oraz objawy
Gangliony są najczęściej spotykanymi guzami w obrębie kończyny górnej. Są to łagodne zmiany wywodzące się z z błony maziowej stawów, przede wszystkim nadgarstkowego lub z błony maziowej pochewek ścięgien. Najczęstsza lokalizacja to powierzchnia grzbietowa nadgarstka, powierzchni dłoniowa nadgarstka, podstawa palca na powierzchni dłoniowej lub okolica stawów międzypaliczkowych dalszych palców. Gangliony są torbielami wypełnionymi płynem, są to zmiany łagodne, nie dają przerzutów, nie zagrażają życiu. Mogą zmieniać swój rozmiar, mogą być bolesne lub bezbolesne. Przyczyna powstawania ganglionów nie jest znana, mogą pojawiać się w każdym wieku, powstają samoistnie, u niektórych pacjentów ich pojawienie się może być związane z nadmiernym obciążaniem ręki lub urazem.
Diagnostyka
Rozpoznanie ustala się zwykle na podstawie objawów klinicznych. Warto potwierdzić przypuszczenie w badaniu ultrasonograficznym, w którym ganglion ma dość charakterystyczny obraz. W wątpliwych przypadkach można poszerzyć diagnostykę o badanie rezonansu magnetycznego.
Leczenie
Często może być niechirurgiczne, mogą tylko być obserwowane, zwłaszcza jak są bezobjawowe, jako iż istnieje szansa że znikną samoistnie. Gdy gangliony są bolesne , ograniczają ruchomość stawu lub z innych przyczyn istnieje potrzeba ich usunięcia dostępne jest parę metod.
W leczeniu można użyć ortez oraz leków przeciwzapalnych , gdy nie ma poprawy to można zaaspirować płyn z torbieli co powoduje jej zapadnięcie. Niestety w ok 80 % przypadków ganglion nawróci . Można również do światła torbieli poza samym ściągnięciem płynu podać lek sterydowy co ma zmniejszać ilość nawrotów. W przypadkach objawowych i nawracających można wyciąć gangliona operacyjnie. Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym, niestety nadal istnieje pewien odsetek nawrotów (wg literatury do ok 20%)
Usunięcie ganglionu — NFZ
Gangliony jako łagodne zmiany nie zawsze muszą być usunięte. Istnieje kilka alternatywnych sposobów leczenia, takie jak możliwość samoistnego wchłonięcia się, stosowanie leków przeciwzapalnych, ortez czy aspiracja płynu z torbieli oraz podawanie leków sterydowych. Kiedy jednak Pacjent ma skłonności do nawrotów i gangliony niestety wciąż się pojawiają, wówczas można zdecydować się na jego operacyjne usunięcie. Szczególnie jeśli Pacjent skarży się na uciążliwe bóle, drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni bądź ograniczenie ruchomości stawu, warto udać się do specjalisty, który na podstawie badania fizykalnego i ultrasonograficznego oceni, czy w tym konkretnym przypadku należy się podjąć usunięcia ganglionu. NFZ refunduje takie zabiegi, dlatego tym bardziej rekomenduję taką formę leczenia.
Skuteczne usunięcie ganglionu na NFZ: Poznań
Mój gabinet ortopedyczny i traumatologiczny narządu ruchu zlokalizowany jest w Kaźmierzu — niecałą godzinę jazdy autem od Poznania. Na miejscu wykonuję specjalistyczne badania, lokalizując zmianę, jak również dopasowując optymalny plan leczenia. Usunięcie ganglionu wiąże się z zabiegiem, który wykonuję w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu Pacjent nie odczuwa żadnego bólu ani dyskomfortu. Operacyjne usunięcie ganglionu jest wskazane, gdy torbiel jest dosyć duża, powoduje silne dolegliwości bólowe oraz wtedy, kiedy leczenie nieoperacyjne okazuje się nieskuteczne. W moim gabinecie zajmuję się usuwaniem ganglionu na NFZ, dzięki czemu Pacjenci nie muszą martwić się o ukryte koszty.
Stanisław Chmiel - Usuwanie ganglionu na NFZ w Poznaniu
Twoje zdrowie jest naszą troską
- +48 721 787 893
- ul. Orzeszkowej 6, 64-530 Kaźmierz
Odczuwasz ból? Masz problemy z ruchomością? Nie czekaj dłużej! Skontaktuj się z nami już teraz i umów się na wizytę. Oferuję kompleksowe usługi medyczne z zakresu ortopedii, zapewniając profesjonalną opiekę i indywidualne podejście do każdego pacjenta.